Çevre dostu sürdürülebilir markalar


Sürdürülebilir moda denince kafanız biraz karışıyor olabilir… Vegan mı? Etik mi? Çevre dostu mu? Eşitlik ile mi üretildi? Bunlardan hangisi sürdürülebilir moda oluyor? Veya sürdürülebilir moda ‘hızlı moda’ kavramının zıttı mı?Aslında cevap çok uzun ve komplike. Özünde sürdürülebilir moda bir tasarımın malzemeleri, üretimi ve dağıtımına kadar birçok şeyi kapsıyor. Bu durumda sürdürülebilir moda, bir parçanın üretiminin en başından tüketimine kadar her şeyi kapsıyor. 


Özellikle üretiminde çok su gerektiren koton için organik alternatifler bulan sürdürülebilir markalar, pestisit ve zararlı kimyasalların olmadığı üretim yöntemleri ile dikkat çekiyor. Polyester gibi insan yapımı kumaşlar plastikten üretildiği için çevreye oldukça zarar veriyor. Çevreye duyarlı markalar polyester kullanımından kaçınarak daha sürdürülebilir kumaşlar tercih ediyorlar. Vegan veya yapay deriye yönelen duyarlı markalar, seçtikleri materyallerin yanı sıra üretim yöntemleri ile de ön plana çıkıyorlar. 


İşçiler için güvenli çalışma alanları sağlayan markalar, ustalara ve sanatçılara yüksek standartta fabrikalar veya üretim merkezleri sağlıyorlar. Çoğu zaman kullanılan kimyasallardan ve çalışma ortamından zarar gören moda işçileri, sürdürülebilir markalar ile daha güvenli ortamlarda çalışabiliyorlar. El işçiliğine de önem veren sürdürülebilir markalar, tasarımlarının sanatçılarına farklı projeler ve imkanlar sağlıyorlar. 


Her açıdan çevreyi ve çalışanlarını düşünen sürdürülebilir moda markaları aynı zamanda dünyadaki karbon ayak izini azaltmayı hedefliyorlar. Dağıtım sürecinde olabildiğince az enerji harcamayı hedefleyen bu markalar ile vicdanen rahat olabilirsiniz. Kıyafet üretimi, dünyada çevreye en çok zarar veren sektörlerden biri… Son dönemlerde gittikçe ağır hale gelen iklim değişimi ve çevre kirliliği sektörün radarına girerek, modanın değişime gitmesini sağladı. Tüketicilerin de bilinçlenmesi üzerine artan ‘sürdürülebilir’ üretim taleplerine kulak veren markalar ile hem tarz hem de çevreye duyarlı olabilirsiniz. Günümüzde en çok konuşulan sürdürülebilir markaları fotogaleride inceleyebilirsiniz…